Avize Mi Sarkıt Mı?

Tarafından Gönderildi Zide 24/08/2017 0 Yorumlar

            Ev, işyeri, ofis gibi sürekli bulunduğumuz mekanların kuşkusuz en önemli unsuru aydınlatma. Bir de dekorasyon amaçlı yapılanlar var ki ortamın rengini, kokusunu, havasını bile değiştiriveriyor. Işık olmazsa olmaz ancak kaynağının ne olduğu da önemli. Öyle ya, floresan da bir ışık, süslü, büyük taşlı avizeler de. Görsellikle birleştiğinde muhteşem detayların ortaya çıktığını elbette ki biliyoruz. Ancak bu büyük, gösterişli avizelerin yerini son zamanlarda daha sade ve oldukça şık sarkıtlar almış gibi görünüyor. Aslında bu değişiklik biraz dinginlik ihtiyacını karşılıyor gibi. Her ne kadar klasikleşmiş olsa da avizelerle yarışır konumda pazar payları söz konusu. Metalden kumaşa, ahşaptan cama kadar oldukça geniş bir model ağına sahip. Üstelik yalnızca kapalı yerler değil, bahçe, balkon gibi açık alanların aydınlatılmasında kullanılmak üzere üretilmiş birçok seçeneği var.


            Aydınlatma söz konusu olduğunda avize mi sarkıt mı sorusunu kafalarda yerini almaya başladı bile. Avizeye göre daha çok seçenek bulunan sarkıtları biraz detaylandırmak gerekirse aşağıdaki gibi birkaç örneğini gözümüzde canlandırmak mümkün.

HALAT SARKIT

            Adından da anlaşılacağı üzere tavana halatlar ve ahşap malzemelerle tutturulmuş sarkıtlardır. Özellikle restoran ya da yemek odalarının loş havasını zenginleştirmek için hazırlanmış bu sarkıtların boyları  20 cm ile 2 metre arasında değişkenlik gösteriyor. Kullanılacak mekana göre bu uzunluğu artırmak da mümkün. Kullanacağınız ampulün rengine bağlı olarak mekanın havasını değiştirmek bu sarkıtlarla oldukça kolay.

METAL SARKIT

            Üretim aşamasında daha çok geometrik şekillere bağlı kalınmış görünüyor. En çok tercih edilenlerin arasında yarım daire şeklindeki metal sarkıtlar söz konusu.

KUMAŞ SARKITLAR

            Belki de en eğlenceli olanları kumaş sarkıtlar. Bol renk seçeneğiyle her ruh halini yansıtabileceğiniz bu sarkıtların fiyatları diğerlerine nispeten daha uygun. Tek renk olanlar oldukça sık kullanılsa da, desenli olanları da çocuk odaları ve renkli mutfaklar için vazgeçilmez gibi.

CAM SARKITLAR

            Avizenin ihtişamından vazgeçemeyenlerin belki de en çok tercih ettiği sarkıtlar camdan yapılanlar. Öyle ki, tasarım açısından daha küçük olması dışında avizeden çok da ayırt edilecek bir tarafı söz konusu değil.
 

Yorum yaz