Ev Dekorasyonunda Dekoratif Aydınlatma Kullanılabilir Mi?

Tarafından Gönderildi Zide 24/08/2017 0 Yorumlar
            Dekorasyon; yaşam alanının fonksiyonel bir şekilde, isteğe göre ve estetik amaç ön planda tutularak dizayn edilmesi sanatıdır.  Bu düzenlemede asıl amaç estetik, kullanışlı, şık bir atmosfer yaratmaktır.

            
            Ev dekorasyonunda; diğer dekoratif ögelerin önemli olduğu kadar aydınlatma da önemlidir. Hatta aydınlatma; mekanı loş veya parlak, boğucu veya rahatlatıcı, sakin veya karmaşık, göz alıcı gösterebildiğinden daha fazla özen gerektirmektedir. 

            Ev dekorasyonunda, dekoratif aydınlatma kullanılabilir. Bu amaçla çoğu zaman geleneksel olarak tercih edilmiş avizeler dışında; yeni tasarımlarla oluşturulan; modern, şık ve daha sade aplikler ile lambaderler kullanılabilir.

            Lambaderler, ayak ve şapkadan müteşekkil; köşelere yerleştirilen ve bulunduğu köşeye şapkası renginde ışık veren bir aydınlatma aracıdır. Hem bir dekoratif obje, hem de aydınlatma unsuru olduğundan son yıllarda oldukça fazla tercih edilmektedir.

            Aplikler de lambaderlere benzer şekilde;  bulunduğu köşeyi aydınlatan ve farklı renkte ışık veren; ama lambaderlerden farklı olarak duvara monte edilen; modern, şık aydınlatma araçlarıdır. Bu iki dekoratif aydınlatma şeklinde de; avizelerde olduğu kadar fazla ışık yoktur; ayrıca bunlar odanın genelini değil;  daha çok bir bölümünü aydınlatmakta ve  loş, keyifli, sakin  bir hava yaratmaktadır.

            Yine diğer bir dekoratif aydınlatma şekli ise ledli pano ve tablolardır. Bu yöntemle çok dekoratif, şık, sanatsal duvarlar-mekanlar meydana gelmektedir. Pano ve tablolar ledli-ışıklı olduğundan; aynı zamanda  duvarda hafif bir aydınlatma da sağlar.

            Dekoratif aydınlatma seçeneklerinden bir diğeri fosforlu şeritlerdir. Bunlar hol-koridor ve çeşitli bölümlerde kullanılabilmektedir. Yapışkanlı şeritler karanlıkta fosforlu olduklarından dolayı parlarlar. Ortama hem aydınlık verirler; hem de dekoratif bir görüntü kazandırırlar. Özellikle elektrikler kesildiğinde oldukça fazla işe yararlar.

            Tüm bu modern yöntemlerin yanında; oldukça gösterişli, bol ışık sağlayan avizeler de yine dekoratif aydınlatma unsurları içindeki ayrıcalıklı yerini korumaktadır.
 

Yorum yaz