Salonunuz İçin Aydınlatma Önerileri

Tarafından Gönderildi Zide 05/04/2018 0 Yorumlar

Salonunuz İçin Aydınlatma Önerileri


Aydınlatma evin ambiyansı için en önemli unsurların başında gelse de birçok evde önemsenmeyen, öylesine  yapılan bir çalışma halini alıyor. Dekorasyon dendiği zaman akıllara mobilyalar, döşemeler, halılar, perdeler, türlü türlü kumaşlar, süsler, aksesuarlar, badana boya renkleri, duvar kağıtları, zemin kaplamaları geliyor ancak aydınlatma son zamanlara kadar hep arka planda kalıyordu. Oysa aydınlatmalar hem dekorasyonu tamamlıyor hem de mekanın genel havasını oluşturmakta büyük önem taşıyıp, odanın genel ambiyansını oluşturuyorlar. 

 

Dekoratörler ya da iç mimarlar tarafından dekore edilmiş evlerin resimlerine baktığımızda, kendi evimizde bulamadığımız bir atmosferi hissediyoruz. Güzel, uyumlu eşyalar seçsek dahi,  bir yerlerde bir eksiklik oluyor.

Bu eksiklik belki de evimizin aydınlatmasından kaynaklanmaktadır. 

 

 

Önceleri evlerde sadece salonun en ortasında bir avize kullanılırken ya da ortamınız biraz daha büyükse bir tane yemek masasına bir tane de oturma grubunun üzerine bir avize asarak ortamdan hem göz yormayan hem de tatmin edici bir aydınlatma performansı bekliyorduk. Ancak şimdilerde avizeleri lambaderler, aplikler ve spotlarla desteklemek, ışığı bizi yormayacak ve görsellik olarakta başarılı bir şekilde dağıtmaya yarıyor.

 

Sizlerde salonunuzda kullanacağınız avizelerin yanısıra onlarla uyumlu, ışığı daha verimli kullanmanızı sağlayacak lambaderler ve aplikler tercih edebilirsiniz.

 

 

Örneğin; yemek masanızın üzeri aydınlanırken oturma grubunuzunda aydınlanmasına gerek yok bu hem misafirlerinizin erken yorulmasına neden olacak hem de sizi tasarruf açısından zorlayacaktır. Bunun yerine yemek masasının arkasına bir lambader ile hem daha soft hem de daha samimi bir ışık yakalayabilirsiniz.   

Yorum yaz